راهکارها

انبار گردانی هوشمند با تکنولوژی RFID

مدیریت هوشمند انبار با RFID

مدیریت انبار با RFID :
با افزایش حجم ورود و خروج کالا از انبارها، روش های سنتی که شامل ثبت دستی ورود و خروج کالا می شد، دیگر پاسخگو نیست، زیرا علاوه بر بروز اشتباه در ورود اطلاعات به نرم افزار، با سرعت نقل و انتقال کالا هم همخوانی ندارد. برای حل این مشکل، نیاز به اتوماتیک کردن ورود دیتا داریم. این کار در گذشته با استفاده از سیستم های بارکدی انجام می شد که هنوز نیز رواج دارد.

بارکد مسئله بروز خطا در ورود اطلاعات را بر طرف می کند؛ اما همچنان سرعت و حجم دیتای انتقالی، می تواند مسئله ساز شود. در حقیقت، محدودیت بارکد در نحوه خوانده شدن آن است که به خط دید مستقیم (Line of sight) نیاز دارد. به عبارت دیگر، بین بارکد و اسکنر قرائتگر آن نباید هیچ مانعی وجود داشته باشد در غیر این صورت بارکد خوانده و قرائت نمی شود. نتیجه اینکه کالاهای ورودی و خروجی باید با مکانیزمی (مثل نوار نقاله) به صورت تک تک وارد انبار شوند (یا از آن خارج شوند) تا قابل قرائت باشند؛ این مشکل در سیستم های RFID حل شده است.

مدیریت انبار به صورت مکانیزه شرکت شلردر این سیستم ها نیازی به وجود خط دید مستقیم بین برچسب (Tag) ، آنتن و برچسب خوان (Reader) وجود ندارد. زیرا ارتباط اطلاعات از طریق انتشار امواج الکترومغناطیسی اتفاق می افتد. این مطلب باعث می شود که تعداد زیادی کالا در هنگام ورود و خروج شناسایی شوند، بنابراین سرعت این نقل و انتقال بسیار افزایش یابد. بدیهی است که در انبارهای بزرگ که حجم ورود و خروج بالاست، استفاده از چنین مزیتی که فناوری RFID ایجاد می کند، بازگشت سرمایه (Roi) قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

انبار هوشمند با RFID
در استفاده از تکنولوژی RFID برای انبارداری ، مدیریت هوشمند انبار و یا انبارداری نوین ( انبارداری نوین با فناوری RFID ) ، ردیابی معمولا در سه سطح انجام می شود:

1- سطح آیتم یا کالا : در این حالت برچسب مستقیما روی کالا نصب می شود. این برچسب ها عموما شکل برچسب دارند و قابل جدا کردن از کالا نیستند، به همین دلیل، برچسب مصرفی محسوب می شوند.

2- سطح کارتن : می توان به جای نصب برچسب روی کالاها، آنرا روی کارتن های حاوی کالا نصب کرد. در این حالت، واحد شمارش و ردیابی کارتن خواهد بود.

3- سطح پالت : می توان به جای ردیابی کالا و کارتن، پالت ها را ردیابی کرد. به دلایل فنی، ردیابی پالت بیشتر توسط برچسب های فعال(Active) که در خود باطری مستقل دارند انجام می شود.

استفاده از سیستم RFID در مدیریت انبارسیستم RFID در مدیریت انبار ویژگی های استفاده از سیستم RFID در مدیریت انبار :

در این سیستم ها نیازی به وجود خط دید بین برچسب(Tag) و برچسب خوان(Reader) وجود ندارد. زیرا ارتباط اطلاعات از طریق انتشار امواج الکترومغناطیسی اتفاق می افتد. این مطلب باعث می شود که تعداد زیادی کالا در هنگام ورود و خروج شناسایی شوند(در هر ثانیه بین 100 تا 400 کالا شمرده می شود)، بنابراین سرعت این نقل و انتقال بسیار افزایش می یابد. در انبارهای بزرگ که حجم ورود و خروج بالاست، استفاده از چنین مزیتی که تکنولوژی RFID ایجاد می کند، بازگشت سرمایه(Roi) قابل توجهی به همراه خواهد داشت. در هر لحظه می توان چک نمود که از هر محصول چقدر و در کدام قفسه ها وجود دارد و اگر در هر جا مقدار این کالاها کم باشد به طور خودکار دستوری به قسمت انبارداری ارسال می شود تا قفسه ها بررسی و در صورت لزوم مجددا پر شوند. همچنین در زمان برداشتن یا گذاشتن موجودی در انبار این اطلاعات ثبت می شوند، سطح موجودی انبار چک شده و در صورت نیاز سفارش به تامین کنندگان به صورت خودکار داده می شود.

مزایای استفاده RFID در انبار برخی از مزایای استفاده RFID در انبار :

افزایش بهره وری و افزایش امنیت در انبار
جانمایی و شمارش دقیق و لحظه ای کالا در انبار
عدم نیاز به توقف محموله جهت شمارش و ثبت در سیستم در هنگام ورود و خروج کالا در انبار
عدم نیاز به دید مستقیم روی کالا جهت ثبت و ردیابی
افزایش دقت و سرعت در شمارش، ثبت و ردیابی
صرفه جویی در نیروی انسانی جهت کنترل موجودی در انبار و نیز کاهش هزینه های نظارت و بازرسی
بررسی و کنترل دقیق زمان ورود و خروج کالا جهت نظارت بر تاریخ تولید و انقضاء و جلوگیری از فساد و خرابی
قابلیت جستجوی سریع کالا در انبار و انجام انبارگردانی در چند دقیقه
بهبود، تسریع و افزایش دقت در مدیریت انبار
اطلاع از سرقت و یا ورود و خروج بدون اجازه کالا در انبار
و بسیاری از مزایای دیگر…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *